Kā sagatavot motorolleru ziemai?

Kā sagatavot motorolleru ziemai?


Domā par vasaru! Par to, kā eiforijā izstumsi skūteri no garāžas, iedarbināsi un ... Bet varbūt neiedarbināsi? Viss atkarīgs no tā, kā sagatavosi viņu pārziemošanai. Iekonservēt jeb ieziemot tehniku ir pakalpojums, par kuru moto servisos prasa pieklājīgu summu, bet tur nav nekā tik ārprātīgi sarežģīta, lai kaut ko nespētu izdarīt pats.

   Mazgāšana

 

Ieziemošanas procesu vajadzētu sākt ar kārtīgu motorollera nomazgāšanu, vislabāk būtu cītigi ar rokām un speciālu ķīmiju.Vēlams noņemt varatora vāku un iztīrīt tīru variatora un sajūga telpu no siksnas radītajiem netīrumiem,vislabāk tas nāk nost ar benzīnu.

Pēc mazgāšanas visi kustīgie mezgli un elektro štepseļi, ir jāizpūš ar gaisu. Pēc tam šie kustīgie mezgli, kā piemēram - bremžu hēbeļu, gāzes rokturu, ir jāsaeļļo (viss, kas slīd un kustās) ar speciālu ķīmiju.

 

   Telpa

 

Motorollerim vispatīkamāk pavasari ir sagaidīt siltā telpā, kurā gaisa temperatūra ir no +5 līdz + 20 grādiem. Šāda temperatūra motorollerim neskādē, bet ja telpa ir mitra, tajā veidojas rasas piles un kondensāts uz detaļām.Ja nav telpas, kurā novietot savu motorolleri, tad vēlams iegādāties ''moto segu'', lai skarbie ziemas apstākļi tik daudz nenodara pāri tavam motorollerim!

 

   Akumulators

 

Viennozīmīgi Tu savu motorolleri neiedarbināsi pavasarī, ja būs nomiris aķītis. Pagarini viņam mūžu un pirms noliec aķi uz ziemu, atvieno mīnuss klemmi (tieši mīnuss klemmi!). Atceries, ka dažiem motorolleriem elektro iekārtas pie aizdedzes izslēgšanas vienalga pamanās patērēt elektrību, piemēram – caur ģeneratora diodēm (atpakaļejošā strāva). Viņa ir vāja, bet šīs strāvas noplūde ir pietiekoša, lai pa četriem/pieciem ziemas mēnešiem nosēdinātu akumulatoru. Bet tālāk sākas murgs – pēc akumulatora baterijas izlādēšanās sākas neatgriezenisks process, nesavienojams ar akumulatora tiešajām funkcijām, jo pie izslēgta akumulatora nepārtraukti notiek ķīmiskas reakcijas, izraisot pašizlādēšanos. Līdz ar to, vari sākt gatavot naudiņu jaunam aķītim. Bet tērēties nenāksies, ja tagad rudenī salādēsi viņu un aiznesīsi uz garāžu, novietosi vēsā, bet ne aukstā vietā. Jo vēsumā ķīmiskie procesi norit lēnāk. Bet visideālākais variants ir aķīti uzlādēt vismaz reizi divos mēnešos. Tagad ir arī nopērkami speciāli moču/rolleru lādētāji, kas paši kontrolē strāvas padevi. Vēl viens variants ir aķīti izlādēt un pēc tam uzlādēt. Izlādēt var pieslēdzot jebkādu lampiņu. Tāds akumulators var Tev kalpot trīs vai pat četrus gadus.

 

   Benzīna bāka

 

Mitrums vispirmām kārtām kaitēs benzīna bākai – uz bākas sienām, zem benzīna kārtas, kondensējas ūdens . Viņš nevar izžūt, līdz ar to veidojas rūsa un bāka no iekšpuses vienkārši sāk rūsēt. Lai tas nenotiktu, jāpiepilda bāka „līdz lūpai” ar degvielu, tad kondensātam neatliks vietas. Kondensāts krājas arī reduktoros. Tur eļļa nekad nav „līdz lūpai”, bet te neko lietas labā nevar darīt, ja nu vienīgi turēt motorolleri siltā telpā. Ja motorollerim ir karburatora dzinējs, tad lejot pilnu bāku, var pieliet klāt divtaktu eļļu tādās proporcijās, kā paredzēts attiecīgajam ražojumam un darbināt dzinēju tik ilgi, kamēr tas uzkarst līdz maksimālai darba temperatūrai. Pēc šīs procedūras, no karburatora pludiņa kameras vajag izliet palikušos tur degvielu, lai mazai benzīna devai neizkalstot, tur nepaliktu kālijs un citas degvielas piedevas sakaltušā veidā. Fiška ir tāda, ka no šī procesa – eļļa kopā ar benzīnu, tiek atstāta plāna eļļas kārtiņa uz karburatora un degvielas trubiņu iekšējām sieniņām. Vēl viens variants vai papildinājums kombinācijai „degviela + eļļa” – pievienot degvielas oktāna stabilizētāju. Tas neatšālēs degvielu un visas ziemas garumā palīdzēs degvielai saglabāt savu kvalitāti. Bet vēl ideālāks ir variants, ja pirms esi sācis ieziemošanas procedūru, Tu dodoties savā pēdējā šīs sezonas izbraukumā, pievieno degvielai speciālu uzdegumu tīrošu ķīmiju un izbrauc tā vienu bāku.

 

   Izpūtējs

 

Ja Tu ziemo motorolleri uz ielas, vai mitrā telpā, vai arī pēc rollera mazgāšanas tas nav kārtīgi izžuvis, kondensāts var iekļūt caur izpūtēju un izplūdes vārstiem un nokļūt dzinēja cilindros. Protams, tas izraisīs detaļu koroziju. Rezultātā ierūsēs gredzeni, bet, ja pavisam nepaveicas, tad pavasarī ieraudzīsi porainas, izrūsējušas cilindru ģilzes. To var novērst aizlīmējot vai aiztaisot izpūtēja galu, kā arī ieplūdes filtra kastes atveri. (4taktu motoru gadijumā).
 

   Hromētās detaļas

 

Korozija nesaudzēs arī ārpusē atrodošās detaļas. Hromētasdetaļas mitrā telpā var pat uzpūsties. Bet korozija alumīnija detaļām draud ar spīduma pazušanu un noklās viņu ar apsūbējumu. Šo defektu ir grūti novērst un tas arī izmaksās dārgi. Tāpēc šis ir vēl viens iemesls, kāpēc motorollerim vajadzētu stāvēt siltā telpā. Hromētas un pulētas detaļas no ārpuses der arī ievaskot. Arī plastmasas detaļām un lakotām detaļām ir nopērkami konservanti.

 

   Elektro sistēmas

 

Elektro sistēmas visi štepseļi un slēdži ir jāapstrādā ar tam speciāli paredzētu aerosolu, kas neļaus tiem sūbēt.

 

   Gumijas izstrādājumi

 

Ja Tavā garāžā ir pārāk silts, sauss un iespīd arī saules stari, tad dažādas detaļas var sākt kalt un sasprēgāt, piemēram, riepas un dažādas citas gumijas detaļas – dakšu blīvslēgi, rokturi, sēdeklis, dzesēšanas šķidruma šļaukas, un citi gumijas izstrādājumi. Bet to nav grūti novērst. Gumijām vajadzīga vēsa un tumša vieta. Visas gumijas detaļas var apstrādāt ar silikonu, kas neļaus viņām sakalt. Ja ir iespēja, riepas var glabāt garāžas bedrē. Var arī atstāt uz motocikla, bet tad motocikls ir jānostiprina uz centrālās pekas, un spiedienu riepās ieteicams nolaist līdz 0.8 vai 0.5 bāriem. Ideāli ir uzstutēt moci tā, lai atbrīvojas amortizatori un riepām nav slodze (tās neskar zemi vai skar nedaudz). Ja riepas skar zemi, tad ik pa laikam der viņas pagriezt citā pozīcijā, lai pavasarī nav jāiepazīstas ar kantainu riepu. Garāžā
ir arī putekļi, tāpēc ieteicams motorolleri apsegt.

 

   Dzinējs

 

Motoram darbojoties, eļļā izveidojas dažādas uzdeguma daļiņas, kā arī izstrādājuma produkti – uzdegumi, metāla mikro skaidiņas. Pēc ziemas stāvēšanas šīs mazās daļiņas var sakrāties dažādos eļļas kanālos, kā arī motora šāļu spraugās un citos nopietnos mehāniskos mezglos, kas pavasarī iedarbinot motociklu var izraisīt neatgriezeniskus bojājumus, kas var beigties pat ar motora kapitālo remontu. Tāpēc ir ieteicams rudenī nomainīt motora eļļu. Ir arī speciālas ķīmijas aerosolos, kuras tiek smidzinātas 5 līdz 10 sekundes (kamēr motors darbojas) karburatorā. Šī ķīmija atstāj uz motora sieniņām 100 % konservanta kārtiņu, kas neļauj veidoties nekādiem kondensātiem (4taktu motora gadijumā).
 

   Citi draudi

 

Tagad par citiem draudiem, kas apdraud motorolleri ziemā... svešu mantu mīlētāji. Lai to novērstu, Tu vari savu motociklu apdrošināt gan pret zādzību, gan sadegšanu, gadījumā, ja izceļas ugunsgrēks.

 

   Moto darbnīcas

 

Parasti ziemā Moto dabnīcās ir maz darba un,lai uzturētu savu motorolleri labā kārtībā, Tu vari to nodot glabāšanā moto servisos, kuri piedāvā šādu pakalpojumu. Ja Tu atdod savu motorolleri glabāšanā, noteikti pirms tam apskati telpu un pārliecinies kā Tavs mīlulis tiks glabāts – vai telpā ir attiecīgi silta temperatūra, vai nav pārāk šaurs, vai tur visu laiku nestaigā garām cilvēki, jo tas draud pavasarī saņemt motorolleri ar apskrāpētiem vai sadauzītiem plastmasiem. Vari arī pajautāt par motorollera apsegšanu.

 

Veiksmi ;):wrenchin:

 

Oriģinālais posts - ©Sparkii

Rediģēts un pārpublicēts - xero

 05.10.2017

Iet uz rakstu sarakstu
Turpināt